top of page

הקהילה היהודית במדיירה Madeira-Funchal

עודכן: 13 בפבר׳ 2021


האי מדיירה ממוקם צפונית- מערבית למרוקו באוקיאנוס האטלנטי. זהו אחד האזורים האוטונומיים של פורטוגל זה המקרה של כל האיים הממוקמים באוקיאנוס האטלנטי שבידי פורטוגל כמו קאפו ורדה והאזורים בסן מיגל ובאנגרה דה הרואיסמו .

אילו היה אפשר להגדיר אי כזה במילה אחת- מדהים

אי אפשר להתעלם מהרגע הראשון כשנוחתים, בחמימות של המקומיים

כשקיבלו אותנו עם חיוך ענק ובננה בשדה תעופה, כסמל לחקלאות המקומית

הרחובות הצבעוניים, הטבע, ו360 מעלות של ים, יותר נכון אוקיאנוס.


קצת היסטוריה...

יהודים היגרו למדיירה עוד בתקופת גירוש ספרד ופורטוגל ועד לתקופת מלחמת העולם השנייה. ויש האומרים שההגירה התחילה עוד הרבה לפני....

יהודי מדיירה קשורים בעיקר להיסטוריה הספרדית,

יהודים ממרוקו ,שהגיעו במאה ה-18 והקימו את עצמם בתחום הבדים והיין. משפחת אבודרהם הייתה מעורבת בתעשיית היין מדיירה מראשית שנות 1860 ואילך.

אותה משפחה שעל שמה נקרא בית הכנסת עבודרהם בגיברלטר

הקהילה היהודית גדלה ב1940 בעקבות פינוי האוכלוסייה האזרחית בגיברלטר ביניהם יהודי לבנון שחיו בגיברלטר במלחמת העולם השנייה היגרו למדיירה, אלה מהגרים יהודים שהשתתפו בבית הכנסת בפונשל, חלק מהמפונים נקברו בבית העלמין היהודי בפונשל.

כניסה לבית הקברות בפונשל, מדיירה. מצנעת הפרט לא נעלה תמונות קברים.בית הקברות היהודי בפונשל הוא בית קברות יהודי הממוקם ברואה דה לזרטו, פונשל, מדיירה.

Cemitério Judaico (Jewish Cemetery) Rua da Lazareto - Funchal קבורים שם יהודים ספרדים וגם יהודים אשכנזים

בית העלמין נבנה בשנת 1851, הקבורה האחרונה התרחשה בשנת 1976.

באחד הביקורים של היועץ דיפלומטי של שגרירות ישראל בליסבון נמסר כי קיר של בית העלמין הפונה לים נפגע מאוד מסחף, קיר שהחל להתפורר ושלושה מקברי היהודים שבו נפלו לאוקיינוס וכמה קברים שעוד עלולים ליפול לים. ארגון זק"א, ביקר בבית העלמין על מנת לשפוט את מצבו ובקרוב יעשה מאמצים להחזירו, אך בסוף זה לא קרה... ב2007 בעקבות כתבה בעיתון, הארגון החרדי "אתרא קדישא" נרתם למשימה, להציל את בית הקברות היהודי העתיק באי

לבסוף נבנתה התוכנית להצלת בית הקברות, ואחרי כמה חודשים וכמה מאות אלפי יורו מתרומות יהודים אמריקאים, בית הקברות כיום מוגן ומתוחזק, וזהו השריד היחיד מהקהילה היהודית בית הקברות העתיק, שבו 40 קברים בלבד.


כל עוד מדיירה התקיימה כשטח בשליטת פורטוגל, הייתה אוכלוסייה יהודית בולטת, גם אם מוסתרת, עד היום משיחות חולין עם מקומיים, אנחנו מבינים שיש יהודים מומרים, כשמציגים את עצמם ושם משפחה מצלצל לנו מוכר, ואנחנו מחייכים בלב,

לא תמיד קל להם להודות או לדבר על זה, זה כבר יבוא :-)

החלק האחורי של בית הקברות

דלתות בתים צבעונית ב FunchalFunchal מרכז

עצירה כמעט באמצע הכביש כדי לצם את כל היופי הזה....


Os Carreiros do Monte

"מזחלת סלים" המובלת במהירות מסחררת במורד הכביש על ידי שני מקומיים בלבוש מסורתי, אמצעי התחבורה הקדום של האי ששימש כדרך המהירה ביותר לרדת מראש ההר של פונשאל כיום נחשב לאחת האטרקציות הפופולאריות של פונשאל. הגענו והיה סגור בגלל הקורונה. בטוחים שעוד נשוב.


 

https://www.jewishvirtuallibrary.org/madeira-portugal-jewish-history-tour

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/homepage?areaid=16

https://www.carreirosdomonte.com/v2/pt/index.php
277 צפיות0 תגובות
bottom of page