top of page

כל מה שרציתם לדעת על הזכאות לאזרחות פורטוגלית

עודכן: 29 בנוב׳ 2021

רבות הכתבות והמידע שאפשר למצא היום ברשתות בנושא, ובכל זאת, יש עדיין אנשים שלא יודעים שהם זכאים! לא מזמן הצטרף אלינו לקוח שמשפחתו ממוצא טורקי, פתאום באמצע השיחה נזכר להגיד שסבתא גם מדברת לאדינו.... אז למה אתה מחכה? שואלים אותו בפליאה...

" לא ידעתי שאני זכאי" סתם בדקתי מתוך סקרנות.... :-)

אז אספנו שאלות שנשאלו במשך כל התקופה הזאת, יש לכם עוד שאלה ? כתבו לנו כאן או במייל info@campuseu.com ונענה בשמחה על הכל!

אז מי יכול להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית לפי חוק האזרחות ?

כל אדם שיכול להוכיח זיקה ישירה לספרד או פורטוגל בעזרת שם משפחתו ומוצא מתאים, ועומד בתנאי חוק האזרחות הפורטוגלי.

מדינות אליהן היגרו מגורשי ספרד ופורטוגל הינן: מרוקו, יוון, בולגריה, טורקיה, אלג'יריה, טוניסיה, לוב, סוריה, לבנון ומצרים. מעבר למדינות אלה, גם בין יהודי הולנד וקהילות ספרדיות ברומניה, בהונגריה, בוונציה שבאיטליה ואפילו בעירק, ובגרמניה, ניתן למצוא יהודים עם שמות משפחה ספרדיים ופורטוגליים.

מה הפירוש "ספרדי"?

המונח "ספרדי" בישראל מתייחס לאותם יהודים שחיו בחצי האי האיברי עד 1492 בספרד ועד 1497 בפורטוגל וצאצאיהם. התיקון לחוק האזרחות מעניק זכאות לקבלת אזרחות פורטוגלית ליהודי אשר יוכיח כי הוא צאצא למשפחה שמקורה באחת מהמדינות שאליהן הגיעו מגורשי ספרד ופורטוגל במאה ה-15, לאחר הגירוש ההמוני.

איך אפשר לדעת אם שם המשפחה שלי הוא ספרדי או לא?

אנו מציעים לענות על שאלון על מנת לבצע בדיקה מקדמית האם שם המשפחה שלך הוא ממוצא ספרדי. http://lp6.me/jSFCy הבדיקה לגמרי חינמית


שם המשפחה זכאי, האם זה מספיק?

לא! חד משמעית.

צריך גם מסמכים התומכים בשמות משפחה, מוצא של אותו שם משפחה שזכאי, זיקה לתרבות ולמסורת של יהדות ספרד/פורטוגל וכד'.

ללא מסמכים המעידים על קשר לא ניתן להגיש בקשה. ולא להילחץ אנחנו כאן להדרכה ולעזרה במציאת מסמכים רלוונטיים.

האם אדם לא יהודי יכול לקבל אזרחות פורטוגלית ?

כן, החוק פתוח ליהודים ולאותם אנוסים שלא חיים כיום כיהודים במידה והם יכולים להוכיח שהם ממוצא ספרדי, ואת מוצאם היהודי בעבר ובמידה והם עומדים בשאר התנאים שנקבעו בחוק.

מה קורה במידה והקהילה היהודית לא תאשר את הבקשה?

אנחנו עושים בדיקה מקיפה עם גנאלוגית ומבצעים בדיקת זכאות ראשונית ללא תשלום.

הבדיקה מעמיקה וכוללת אבחון שם המשפחה המקורי וארץ המוצא של המשפחה שלך, אם בבדיקה נגלה כי אתם צאצאים של מגורשי ספרד ו/או פורטוגל, אנו פונים לקהילה היהודית בפורטוגל בבקשה לקבל ממנה אישור רשמי, אישור זה מהווה צעד חשוב במימוש הזכאות לאזרחות פורטוגלית.

כל התהליך משולם לפי 4 פעימות הצלחה והתקדמות בתהליך.

במידה וחלילה לא תקבל את אישור הקהילה אז יוחזר שכר הטרחה ששולם, לפי התקנון.

אנחנו קבוצה משפחתית, כיצד עלינו להמשיך ולבקש את הבקשה?

חשוב להדגיש כי כל בקשה לקבלת אזרחות ממדינת פורטוגל היא אישית. הגשת הבקשה לכל אחד מבני המשפחה בנפרד, ויש לצרף לכל אחד מהם את כל התיעוד וההוכחה של המקור הספרדי והקשר עם ספרד / פורטוגל. הן לקהילה והן לממשלת פורטוגל, בשלב של הגשת הבקשה לקהילה היהודית, כמובן שניתן להשתמש במסמכים המשפחתיים הקשורים לאותו צד זכאי בעץ המשפחתי (לדגמה: בני דודים מאותה סבתא/סבא על פיהם הם זכאים./ אחים מאותו הורה זכאי וכד')

ומה קורה בשלב הגשה לממשלת פורטוגל?


אחרי שאספנו, אימתנו , ותרגמנו את כל המסמכים המקוריים, השלב של הגשת התיק לממשלת פורטוגל כל אחד מוגש על ידי עו'ד פרנסיסקו בטיסטה עם מסמכיו האישיים המקוריים והמאומתים.

חשוב להסביר ולהדגיש, במקרה שכל בני משפחה הוגשו באותו יום, זה אינו מבטיח שהתקדמות התהליכים יהיה זהה, בסופו של דבר, הבקשות נשלחות להמון תחנות ברחבי פורטוגל.


האם עלי לוותר על האזרחות שלי?

לא. על פי חוק האזרחות הפורטוגלית, צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לא יאבדו את האזרחות הקודמת שלהם בשל הוצאת אזרחות חדשה, וזאת בכפוף לחוק הקובע 2015/12 או כל הליך אחר.

מה הסיכויים שלי לקבל אזרחות פורטוגלית?

אנחנו מתחייבים להגיש בקשה באופן הכי מקצועי ובהתאם לדרישות הקבועות בחוק, יחד עם כל התיעוד והמסמכים הדרושים, בצירוף חוות דעת גנאלוגית ובעזרת עורך דין מקצועי ומוסמך בפורטוגל,ועושים את כל הדרוש כדי שתוכל לקבל את האזרחות.

הצוות מקצועי ומנוסה שלנו פועל עבורכם ובשמכם לקבלת התוצאה הסופית הרצויה, במידה והלקוח בעל עבר פלילי, הבקשה תיפסל, לכן אנו בודקים זאת מראש אתכם ולא מתחילים את התהליך במידה והלקוח בעל עבר פלילי.

מה הם היתרונות באזרחות פורטוגלית?

קודם כל אזרחות פורטוגלית הינה אזרחות אירופאית לכל דבר ועניין. פורטוגל חברה באיחוד האירופי ויש לכך יתרונות רבים וחשובים עבורכם. דרכון אירופאי מייתר את הצורך בוויזה בכניסה לארצות הברית, מאפשר כניסה ל-172 מדינות בעולם, מאפשר לכם ללמוד בחינם או בעלות מסובסדת במיטב המוסדות להשכלה גבוהה בפורטוגל ובאשר מדינות האיחוד האירופי.

דרכון אירופאי מקנה יתרונות בהקמת וניהול עסקים וברכישת נדל"ן, תוך כדי מתן הטבות מס, אפשרות לקחת הלוואות בנקאיות בתנאים נוחים, בדיוק כמו אזרח פורטוגלי ותיק.

כמו כן, הדרכון מאפשר לכם לשהות בכל מדינות האיחוד, לקבל ויזת עבודה בכל מדינות האיחוד ובמדינות נוספות בעולם ללא הגבלה, וליהנות מתנאים סוציאליים מלאים המוענקים לאזרחי מדינות האיחוד, זכות הצבעה בבחירות ועוד.

האם אשלם מיסים בפורטוגל אם יש לי אזרחות?

חשוב להבדיל בין אזרחות לבין תושבות, בדרך כלל אתה נדרש לשלם מיסים במדינה בה אתה חי. כל עוד אין לך כל פעילות כספית הקשורה לעסקים במדינת פורטוגל/נדלן/מגורים/חשבונות בנק וכד' לא אמורים לשלם מיסים.


לכמה זמן הדרכון / האזרחות תקפים?

היתרון הכי גדול, שהאזרחות הנה לכל החיים! הדרכון הוא בעל תוקף של 5 שנים ויש לחדשו, כמו כל דרכון אחר.

כמה זמן לוקח התהליך עד שמקבלים אזרחות?

  • בדיקת הזכאות הראשונית אורכת בין יום אחד לשני ימי עסקים.

  • הליך קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל אורך בין חודש לשלושה חודשים.

  • לאחר מכן הליך קבלת האזרחות ממועד הגשת הבקשה למשרד הפנים בפורטוגל, אורך כיום בממוצע כשנה וחצי. כלומר, עליכם לצפות לתהליך האורך בין שנה וחצי לשנתיים, ולפעמים אף יותר.

האם קיימת אפשרות לזרז את התהליך האזרחות?

כן קיימת, מסיבה מוצדקת ורלוונטית

ניתן לבקש לזרז את בקשת האזרחות מסיבות של: לימודים, הצעת עבודה, עסקים או מגורים - בכל אירופה.

עם אישור רשמי המתאים לכך. *בעלות נוספת של כ- 575 יורו דמי הצלחה שמשולמים בסוף תהליך הזירוז :-)זה עוזר שיש נציגות בפורטוגל? מה הבדל ביניכם לשאר העוסקים בזה?

נקודה חשובה ביותר, לא ידוע לנו על חברה בישראל עם נציגות מקומית בליסבון ופורטו חזקה כמו שלנו.

עו'ד פרנסיסקו בטיסטה שמשרדו נמצא בליסבון הוא חלק בלתי נפרד מהמשרד מאז 2015, חשוב לציין שגם אם יש לך נציגות של עו"ד בישראל זה עדיין לא אומר שהוא יכול לייצג אותך מול ממשלת פורטוגל, אלא יכול להיות כמתווך מול עו"ד בפורטוגל , בגלל שעו"ד ישראלי אין לו סמכות לפעול מול הרשויות בפורטוגל.

הנציגות שלנו בפורטו גם מקדמת תהליכים בשלבים סופיים , בזה שחלק מהצוות מגיע באופן פיזי לתחנות ברחבי פורטוגל על ידי קביעת פגישה והגעה לאותן תחנות כדי להניע תהליכים שעתידם להסתיים, הצוות המקומי שחי ויודע איך להתנהל בפורטוגל מול הבירוקרטיה והסדר יום של פורטוגל.

בנוסף, למי שרוצה/צריך או מעוניין בעוד שירותים אחרי שמקבלים אזרחות, יש כאן צוות מקומי שלם העומד לרשותכם. אפשר לבקש יותר מזה?


מה הבדל בין תעודת לידה פורטוגלית לבין דרכון פורטוגלי

ממש כמו שזה נשמע, אך ארחיב.

תעודת לידה פורטוגלית, אותה תעודת לידה שתקבל אחרי שתסיים את התהליך= אזרחות.

אתה אזרח פורטוגלי. כמו שנולדת נניח בישראל, ויש לך תעודת לידה, אז גם במקרה הזה המסמך שווה לתעודת לידה שמוענקת לך כאישור לזה שאתה אזרח פורטוגל. כאילו נולדת בפורטוגל

לגבי הדרכון, אנחנו כן ממליצים להנפיק תעודת זהות ודרכון (כמו שבטח יש לך ישראלי)

בשנה הראשונה לאחר לקבלת התעודת הלידה הפורטוגלית.


איך מנפיקים את תעודת זהות והדרכון הפורטוגלים?

1. בישראל. בשגרירות פורטוגל בתל אביב , אנחנו כמובן מדריכים אתכם בכל רגע מה לעשות

בימים אלה, המערכת קביעת תורים של שגרירות פורטוגל בישראל, עמוסה ויש להיעזר בסבלנות, ולנסות שוב ושוב עד שמצליחים לקבוע תור. 2. להגיע לפורטוגל (על הדרך לטייל, חובה לטייל איפה שנולדת :-) ) ולהנפיק את התעודות כאן. וכל מי שמגיע לשלב הזה וירצה את אחד מהשירותים שאנו מציעים, מוזמן ליצור קשר על מנת לקבוע תורים בפורטו או בליסבון להנפקת התעודות האלה. זה שירות שניתן על ידי צוות משרדי עו'ד פרנסיקו בטיסטה מליסבון או עו'ד דין ליליאנה לורדו מפורטו.


האם ילדיי יקבלו אזרחות באופן אוטומטי?

רק במידה והילדים נולדו לאחר שאתה קיבלת אזרחות ,הילד יקבל אזרחות פורטוגלית ויהיה אזרח פורטוגלי מיום לידתו.

ילדים אשר נולדו לפני שניתנה האזרחות או שייוולדו במהלך התהליך - לא יקבלו אזרחות פורטוגלית באופן אוטומטי, אך הדבר יסייע להם להגיש בקשה מכוח זאת שלאביהם או לאמם יש אזרחות של מדינה זו.

האם אוכל לבקש אזרחות עבור הילדים שלי ? בת זוג?

לגבי ילדים ובני זוג, יש חוק חדש, חוק איחוד משפחות, שבעצם אומר שבני זוג וילדים עד גיל 13 (זהו הגיל המקסימלי שאנו מטפלים ) של בעלי אזרחות פורטוגלית זכאים גם הם לקבל את האזרחות. יש חובה לרשום לפני כן את הנישואים שלכם כחוק בפורטוגל ולאחר מכן להגיש בקשה עבור הקטין.ורק לאחר מכן את בן\בת הזוג. חשוב לקחת בחשבון שזה תהליך שהוא יחסית חדש וכרגע אין יותר מידי סטטיסטיקות לגבי זמנים ואחוזי הצלחה ולכן התהליך משולם ברובו בסוף התהליך כאשר הוא מצליח.


ומה לגבי קטינים בגילאים 14-18?

היות ומדובר בילדים "גדולים" יותר מתבקש קשר יותר רלוונטי לפורטוגל, הכוונה, שככל שגיל הילדים יותר גדול, יהיה צורך להוכיח קשר ישיר ועכשווי לפורטוגל כמו מוגרים בפורטוגל

הצעת לימודים/תנועות ספורט אליה משתייך/קבוצות כדורגל או כל קשר ישיר ועכשווי למדינה. המסמך חייב להיות רשמי, עם כוונה אמיתית אחרת זה לא יעבוד. בתווך הגילאים הזה, לרוב כדאי שיגיעו לגיל 18 ואז להגיש כבגירים.


כמה עולה התהליך האזרחות?

 

חשוב להיאזר בהמון סבלנות, במיוחד בתקופה הזאת, פורטוגל רק יצאה מסגר ומצב חרום ב.19.4.21

פתחה את שעריה לישראלים במאי 21,

תורים מסודרים להנפקת דרכון ותעודת זהות החלו רק בספטמבר 21

ושוב, מוטציה חדשה הגיעה לבקר את עולמנו בנובמר 21

צרו קשר ואנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך עד למימוש הזכאות וקבלת האזרחות פורטוגלית וגם הדרכון המיוחל.

97 צפיות0 תגובות
bottom of page